Hudobný život

Záverečný koncert festivalu Dni starej hudby 2025

(red)
(red)
13. jún 2025
Hudobný život
Hilda Gulyás. Foto: Marcel Plavec

Záverečný koncert festivalu Dni starej hudby 2025: Pocta Samuelovi Capricornusovi


Záverečný koncert festivalu Dni starej hudby 2025 prinesie jedinečné uvedenie kompletného cyklu Geistliche Harmonien I (1659) od barokového skladateľa Samuela Capricornusa. Dielo zaznie v historickom priestore Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave v sobotu 14. 6. o 19:00, a to v interpretácii renomovaného súboru Le nuove musiche pod umeleckým vedením Jakuba Mitríka.


Rok 2025 je významný najmä tým, že si hudobný svet pripomína 360. výročie úmrtia tohto výnimočného skladateľa, ktorý pôsobil aj v niekdajšom Pressburgu, dnešnej Bratislave. Koncert tak nadobúda aj pamätný rozmer – zaznie hudba skladateľa, ktorého prvé významné pôsobisko sa nachádzalo práve v tomto meste.


Samuel Capricornus – Bratislava a baroková Európa

Samuel Capricornus (1628 – 1665), vlastným menom Samuel Friedrich Bockshorn, patrí k najvýznamnejším skladateľom druhej polovice 17. storočia. Pochádzal z Čiech, ale jeho umelecký rast je úzko spätý s Bratislavou, kde pôsobil ako hudobník pri evanjelickom zbore. Neskôr sa stal hudobným riaditeľom vo Württembersku.


Capricornusova hudba je charakteristická prepájaním koncertantných prvkov s polyfóniou, miešaním talianskej spevnosti a nemeckej kompozičnej disciplíny. Jeho zbierka Geistliche Harmonien predstavuje jeden z najvýznamnejších cyklov duchovnej hudby v stredoeurópskom priestore tohto obdobia.

Le nuove musiche a hostia


Súbor Le nuove musiche sa dlhodobo venuje interpretácii hudby 17. storočia na dobových nástrojoch. Vo svojich programoch oživuje diela zabudnutých autorov a prináša ich do koncertného života. V roku 2024 súbor pod vedením Jakuba Mitríka realizoval svetovú premiéru hudby z rakúskeho archívu Kremsmünster a pravidelne vystupuje doma i v zahraničí.

Na koncerte sa predstavia štyria sólisti s bohatou koncertnou aj opernou praxou:


Hilda Gulyás (soprán) – špecialistka na sakrálnu a barokovú hudbu, pedagogička a aktívna členka viacerých hudobných telies

Jarmila Vantuchová (mezzosoprán) – vyhľadávaná interpretka koncertného a operného repertoáru, vystupujúca v zahraničí aj na významných domácich scénach

Matúš Šimko (tenor) – mladý interpret so zameraním na historickú a sakrálnu hudbu, sólista v projektoch na Slovensku i v zahraničí

Tomáš Šelc (barytón) – skúsený koncertný a operný spevák, člen

viacerých prestížnych európskych ansámblov


Doplnia ich vynikajúci inštrumentalisti:
Peter Spišský (barokové husle – mimoriadny hosť), Ján Kružliak (barokové husle), Mauro Colantonio (viola da gamba), Martin Gedeon (organ, čembalo) a Jakub Mitrík (chitarrone).


Koncert ponúka jedinečnú príležitosť zažiť hudbu barokového skladateľa, ktorého dielo v plnom rozsahu na Slovensku dosiaľ neodznel. V autentickej interpretácii na historických nástrojoch zaznie hudba, ktorá spája duchovnú hĺbku, melodickú krásu a kontrapunktickú precíznosť.


Záver festivalu Dni starej hudby 2025 tak patrí nielen významnému hudobnému dielu, ale aj spätosti Bratislavy s európskou hudobnou históriou. Vstup je voľný, koncert je otvorený všetkým, ktorí túžia objavovať krásu zabudnutej hudby a výnimočných osobností našej kultúrnej minulosti.


(Informovala: Ivana Schwarz)