Voce Magna 2024
Voce Magna 2024
Tím organizačného výboru 14. ročníka medzinárodného festivalu zborového umenia Žilina Voce Magna 2024 aj tento rok pripravil pre priaznivcov zborového spevu, návštevníkov krajského mesta a jej okolia rad zaujímavých koncertov.
Začiatok sa tradične odohral v stredu (16. 10.) koncertom slovenských detských zborov (Árvayček, Margarétka, Žiliňáčik) v kostole sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste. Nasledujúci deň (17. 10.) sa vo Farskom kostole sv. Jána Krstiteľa vo Vrútkach predstavili Lunae chamber choir zo Švédska a Veľký zbor vytvorený spojením martinského speváckeho zboru Cantica a Žiliňáku pre tento festivalový ročník. V piatkový večer (18. 10.) v žilinskom Kostole obrátenia sv. Pavla zaznelo trio zahraničných speváckych zborov, ktoré boli spoločne s Veľkým zborom Štefana Sedlického hlavnými protagonistami sobotného Galakoncertu (19. 10.). Ešte predtým sa skôr popoludní v doteraz nepoznanom koncertnom priestore festivalu v Novej židovskej synagóge predstavili viaceré festivalové telesá v projekte Spevy národov.
Galakoncert Voce Magna 2024 v Dome umenia Fatra patril tým najvýraznejším telesám festivalu, ktorých spoločnými atribútmi sú vyspelá hlasová kultúra, precízne naštudovanie, bezchybné predvedenie a sugestívne stvárnenie interpretovaných skladieb. Veľký zbor Štefana Sedlického na úvod večera zaspieval diela Knuta Nystedta Immortal Bach, Powel Rosephayne Non nobis Domine a Ej, hrajte, že mi hrajte... Ivana Hrušovského.
Dievčenský spevácky zbor Lajosa Bárdosa s dirigentkou Mónikou Végh z maďarského Debrecína sa dramaturgiou programu nevymyká tradícii svojich predchodcov a siaha výlučne po tvorbe maďarských autorov. V dielach Zoltána Kodálya, Györgya Orbána, Pétera Tótha, Györgya Ligetiho a Lajosa Bárdosa prevažovala fádnejšia melanchólia a monotónnosť, pri ktorej strádal tak povestný maďarský temperament.
Druhú časť večera otvoril detský spevácky zbor Campanella z Olomouca s dirigentkou Janou Synkovou, ktorý svojou nespútanosťou, nie však na úkor umeleckej kvality, zaspieval diela Otmara Máchu, Jima Papoulisa či niekoľko ľudových piesní v úpravách Jana Vičara, Feodosija Rubcova a Nicka Pagea. Hosť z ďalekého Štokholmu, spevácky zbor Lunae Kammarkör pod vedením Bengta Olléna bol očakávaným vrcholom večera. Strhujúci vokálny prejav, čistotu harmónií, rytmickú presnosť v efektne vystavanom programe z úprav švédskych ľudových piesní z pera Rasmusa Krigströma a Andersa Nyberga či diel amerických skladateľov Erica Whitacrea, Jakea Runestada, Kirbyho Shawa a úpravy spirituálu Carlom Haywoodom ocenilo obecenstvo zaslúženým standing ovation.
Medzinárodný festival Voce Magna v spoločnosti rôznych interpretačných telies, zborov, dirigentov a priaznivcov zborového umenia už dlhodobo pozitívne rezonuje. Mnohí z nich sa do Žiliny opätovne vracajú a rovnako ďalší noví prichádzajú, čo vypovedá o umelecky prajnej festivalovej atmosfére.