Nová slovenská hudba komorne
22. 10. 2024
Bratislava, Koncertná sieň Dvorana
Eva Šušková, Katarína Turčinová,
Júlia Stahl Novosedlíková
Kmiťová – Haľamová
Tvorba pre deti znie na Slovensku prevažne na základných umeleckých školách a rozličných regionálnych či celoštátnych súťažiach. O to vzácnejší bol koncert s názvom Za zrkadlom z cyklu komorných koncertov nsh.komorne.2024 s programom zostaveným z tvorby pre deti a mládež z pera dvoch súčasných skladateliek Jany Kmiťovej a Mirky Haľamovej. O predvedenie ich diel sa postarali zanietené interpretky súčasnej hudby, speváčka Eva Šušková, flautistka Katarína Turčinová a klaviristka Júlia Stahl Novosedlíková. Celý koncert tak získal intímny podtón ženskosti, nehy a elegancie a ukázal poslucháčom, akým spôsobom tvoria hudobné skladateľky, ktoré sú zároveň aj matkami.
Program otvorilo 12 skladieb pre klavír od Jany Kmiťovej, ktoré napísala v rokoch 1993–1994 počas štúdií na košickom konzervatóriu a následne ich v r. 2024 zrevidovala. Okrem rozličných charakterových odtieňov sú skladbičky vytvorené aj na nácvik rôznych problémov klavírnej techniky, zo stránky hudobného materiálu ide o homofóniu aj polyfóniu, tonalitu aj rozšírenú tonalitu.
Pomerne zložitou tematikou na spracovanie pre mladého interpreta bola klavírna skladba KV 22 od Mirky Haľamovej, keďže dve písmena v názve diela symbolizujú koronu a vojnu. Klaviristka Júlia Stahl Novosedlíková poslucháčov preniesla zo sveta detských problémov do niekedy neľútostného a neutešeného sveta dospelých, aby im napokon dodala aj nádej, že sa všetky problémy skončia dobre.
Ako tretie dielo odznel cyklus Malí športovci pre spev a klavír, takisto od Mirky Haľamovej. Farebný hlas Evy Šuškovej tu spolu s klavírnym sprievodom Júlie Stahl Novosedlíkovej stvárnil typickú detskú hravosť, s ktorou autorka pristúpila k spracovaniu vlastných jednoduchých piesní, pôvodne vytvorených pre jej deti. Ako však sama podotýka, pri tvorbe klavírneho sprievodu sa vyhýbala banálnym prostriedkom, aby napriek detsky jednoduchej melódii dosiahla umelecky uspokojivý výsledok.
V ďalších dvoch dielach sa opäť predstavila Jana Kmiťová. Obe spája vznik na objednávku medzinárodnej interpretačnej súťaže Rajecká hudobná jar. Je teda zrejmé, že detský interpret je v týchto skladbách silno zohľadnený zo stránky technickej aj hudobno-estetickej. V trojčasťovom cykle Rozprávaj mi o šťastí pre spev a klavír sa ženské interpretky znamenite zhostili vyjadrenia intímnych polôh ako hlasu, tak aj klavíra. V cykle Dva príbehy o prázdnom dome pre flautu a klavír potom Katarína Turčinová spolu s Júliou Stahl Novosedlíkovou vyjadrovali nielen tajomnú atmosféru pomalej časti, ale aj napätie rýchlej časti, kde vynikla ich skvelá súhra.
Skladba s názvom Za zrkadlom od Mirky Haľamovej, takisto pre flautu a klavír, podujatie symbolicky zakončila. Jej interpretky vyžarovali pochopenie nielen hudobne poetické, ale i vzájomné, vyjadrujúc tanečnosť, kontempláciu aj pulz myšlienok.
Publikum prijalo koncert s nadšením a niektorí poslucháči následne ostali na približne polhodinovej rozprave so skladateľkou Mirkou Haľamovou, na ktorej sa mohli dozvedieť, aké špecifiká v sebe nesie tvorba pre detských poslucháčov a mládež. Tento workshop bol mimoriadne inšpiratívny pre prítomných poslucháčov odboru skladba na VŠMU. Jediné, čo chýbalo inak perfektne zorganizovanému podujatiu, bol detský element, či už z hľadiska interpretačného alebo konzultačného. Ktovie, možno sa s ním stretneme práve v niektorom z budúcich podobne zameraných podujatí…