Sme všestranní a potrební
Sme všestranní a potrební
Niektorí čitatelia si možno spomenú na moje letné dojmy z Trondheimu a jeho skvostu, z katedrály Nidarosdomen. V tomto monumente sa nachádzajú dva organy, ktoré patria k tým najhodnotnejším v Európe. V polovici marca som z tohto mesta dostala avízo: „Sme študenti organu a cirkevnej hudby na vysokej škole, prosíme o pomoc. Ministerstvo financií a kultúry sa rozhodlo, že sa neoplatí mať len štyroch študentov organu, miesta sa teda‚zmrazujú’, študenti sú vyzvaní, aby dokončili štúdium inde a nové sa predbežne neobnoví.“
Vraj predbežne. Tento výraz poznáme príliš dobre na to, aby sme nespustili alarm.
Horlivo podpisujeme petíciu, neveriacky krútime hlavami. Môže sa čsi také stať v raji kantorov, kapelmajstrov, v jednej z najbohatších krajín sveta. Povedzme si, že je to celosvetová kríza. Kríza, ktorá nie je finančná. Je teda v podstate jedno, že trondheimská Schola bola založená v roku 1031 a že jedným rozhodnutím rozprášime tisíc rokov dedičstva. Myslíme si, že štyria študenti organovej hudby je malý počet. Áno, je, keďže chrámy potrebujú štátnych zamestnancov v celej Škandinávii. Chýbajú hlavne vo Švédsku. Z iného pohľadu, Nórsko má počet obyvateľov, ktorý úplne zodpovedá tomu, že v Trondheime študuje organ len hŕstka zvláštnych ľudí, ktorí tomu veria. Situácia je paradoxná, kultúrno-politické dianie a z neho vychádzajúce rozhodnutia o takzvanom šetrení len podporujú absurdné a nekoherentné riešenia. Alebo je to tak, že nepotrebujeme organistov? Viete, kto sme?
Na vysokej škole Musikene v San Sebastiáne, kde pôsobím už 16 rokov, mám viacerých kolegov, ktorí skončili štúdium organu. Nie každý z nich vyučuje hlavný predmet, mnohí však okrem toho učia aj basso continuo, náuku o štylistike, praktickú harmóniu pre skladateľov a dirigentov, improvizáciu, organológiu alebo vypomôžu v povinnom klavíri. Alebo sa venujú aj vokálnym predmetom, ak skončili odbor Kirchenmusik, najmä v nemecky hovoriacich krajinách.
My organisti sme všestranní a potrební. Viem, že si nás vy kolegovia vážite, chýba skôr porozumenie úlohy organistu a využitie jeho schopností, kapacít. Isteže, záleží od krajiny, v ktorej sa nachádzate, avšak potrebujeme pochopenie, pomoc, snahu o zviditeľnenie nášho poslania, ktoré je mimoriadne pestré a kompletné. Dovolím si povedať, že vieme byť kompletnejší než mnohí iní. Vedome neanalyzujem úlohu a postavenie organistov v cirkevnej hudbe či pedagogickej činnosti alebo kolegov, ktorí sa venujú výlučne koncertnej činnosti. Sú to odlišné a komplexné kapitoly, ktoré si vyžadujú špecifickú štúdiu, aj kritiku.
Vo svojej úvahe rozoberám vlastne dva problémy, súčasné škrty v sférach, ktoré prekvapujú v prestížnych inštitúciách, kde sme verili v lepšie podmienky, a pripájam myšlienky o skutočnom remesle organistu.
Dnes dám všetkých profesionálnych, vyštudovaných organistov do jedného vreca, lebo tam patríte. Akúkoľvek cestu zo spomínaných si vyberiete, držte sa, fandím vám.