Hudobný život

Organ Plus priniesol hudobné leto na Liptov

Jozef Horvát
Jozef Horvát
8. júl 2025

15. 6.‒29. 6. 2025

Ružomberok, Jezuitský kostol

Festival ORGAN PLUS


Počas troch júnových nedeľných večerov sa v jezuitskom Kostole Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku konal piaty ročník organového festivalu s názvom ORGAN PLUS. Umeleckým riaditeľom, iniciátorom a patrónom festivalu je americký organista David di Fiore, ktorý sa domácemu publiku pripomenul na otváracom koncerte festivalu (15. 6.) spolu so svojím priateľom, organistom a organizátorom hudobného života Matúšom Kucbelom (čembalo). Dramaturgia čembalovej časti koncertu pozostávala z troch voľne koncipovaných „suít“, v rámci ktorých zazneli diela zo 16. a 17. storočia. Matúš Kucbel však medzi predstaviteľov európskej barokovej hudby (H. Purcell, G. F. Händel, D. Schedlich a ďalší) zaradil po jednej skladbe z levočského Pestrého zborníka. Zámerom interpreta bolo demonštrovať kvalitu hudby, ktorá sa hrala na našom území v kontexte diel západoeurópskeho baroka.


Čembalo v pravidelných intervaloch striedal organ; David di Fiore predniesol Händlov Koncert č. 5 F dur, dve sakrálne piesne amerických otrokov (Two Sacred Slave Songs) v aranžmáne W. Helda, Pièce héroique Césara Francka a napokon aj dodatočnú skladbu od Françoisa Couperina. Jeho interpretácia vynikala bravúrnou technikou, originálnymi ornamentmi a jemu vlastnou energickosťou.

Na druhom koncerte (22. 6.) sa predstavili pedagógovia z banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu Marcel Kapala (organ) a Barbora Kapalová (husle). Program pozostával z barokových skladieb (A. Vivaldi, J. S. Bach, F. M. Veracini), ale aj diel G. Faurého, J. S. Svendsena či A. Pärta, ktorého Fratres zneli s organovým sprievodom mimoriadne zaujímavo. Technicky skvele pripravení hráči sa predviedli aj sólovo a počas atraktívne zostaveného koncertu bolo cítiť nadšenie i z publika. Huslistka zaujala obzvlášť katarznou interpretáciou Bachovej Partity č. 3 E dur, až mal poslucháč pocit, že pri hre nemusí vydať najmenšiu námahu. Záverečná organová Toccata G dur od T. Duboisa bola presná, predvedená v odvážnom, no stabilnom tempe.


Záverečný koncert (29. 6.) ovládla mladá generácia organistov. Predstavili sa na ňom traja študenti Katedry hudby KU v Ružomberku. Ľubomír Ferencko zahral časť zo Symfónie pre organ č. 2 Louisa Vierna a poetickú Lied des Chrysanthèmes od J. Bonneta. Matej Kosa interpretoval Bachovo Prelúdium a fúgu c mol a efektný Dialogue sur les Mixtures od J. Langlaisa. A napokon Adam Hvolka v skladbách J. Strejca, M. Regera, J. S. Bacha a L. Lefébure-Wélyho ukázal osviežujúcu schopnosť výrazu. Oceňujem jeho technicky pripravený a spevný prednes, citlivé frázovanie a prácu s akustikou – kvality, ktoré nie sú samozrejmosťou ani medzi skúsenejšími interpretmi.


Napokon chcem vysloviť úprimný obdiv a vďaku všetkým účinkujúcim za to, že napriek prebiehajúcej čiastočnej rekonštrukcii v interiéri kostola sa odvážne vysporiadali s akustickými aj dispozičnými výzvami, ktoré činnosť tohto charakteru prináša. Zvládli to bravúrne a vďaka tomu sme na Liptove opäť zažili príjemný začiatok leta s kvalitnou inštrumentálnou hudbou.