Chris Potter - Moment’s Notice
Americký saxofonista Chris Potter patrí medzi najvýznamnejších jazzových hudobníkov súčasnosti. Slovenskému publiku sa nedávno predstavil na festivale City Sounds v Bratislave, kde vystúpil v triu s Davom Hollandom a Marcusom Gilmorom. Jeho výnimočný hudobný talent bol zrejmý už od detstva – existujú nahrávky, kde už ako 14-ročný ohúril verejnosť svojím altsaxofónovým sólom v skladbe Johna Coltrana Moment’s Notice. Improvizáciu na túto kompozíciu si o niekoľko desaťročí neskôr zopakoval aj na renomovanom festivale JazzBaltica v nemeckom Salzau, kde v r. 2010 vystúpil spolu s tenorsaxofonistom Marcusom Stricklandom, klaviristom Bennym Greenom, kontrabasistom Martinom Windom a hráčom na bicích nástrojoch Mattom Wilsonom. Majstrovský prístup k improvizácii demonštroval práve na sóle v tejto skladbe. V nasledujúcom texte sa podrobne pozrieme na transkripciu prvých 2 chórusov.
Potter začína svoju improvizáciu na solo break, teda nástup, keď kapela na moment prestane hrať. Implikovaný akord je Ebmaj7 a prvá fráza jasne potvrdzuje tento akord rozkladom durovo-veľkého nónakordu s prieťažným tónom do tercie – ide o typický bebopový prvok. Druhý takt obsahuje poltónový prieťah do čistej kvarty, ktorý smeruje do novej tóniny, reprezentovanej akordom Em7. Po energickom nástupe sa Potter mierne stiahne a sústredí sa na výstavbu sóla. V najbližších taktoch hrá tóny vychádzajúce z príslušných jazzových módov. V takte 10, na sekvencii Dmi7b5 – G7, využíva G alterovanú stupnicu (as molová melodická od 7. stupňa). Počas sóla Potter často využíva molovú pentatonickú stupnicu o veľkú terciu vyššie od príslušného maj7 akordu (napr. Dbmaj7 = f mol pentatonická), konkrétne v taktoch 9, 13 a 29. Prvým zaujímavým momentom je postupnosť taktov 16–18, kde substituuje akord Abm7 za Abdim. Následne predstaví chromatické prieťahy (a2-b2, g2-as2, e2-f2), ktoré fungujú ako obaly doškálnych tónov. V takte 18 naznačuje harmóniu Eb7b13 – Abmaj7, čím vytvára dojem V7-I postupu, pričom väčšina hraných tónov sedí aj do pôvodnej harmónie. V taktoch 20–21 Potter využíva hemiolu (3:2), čo vytvára polyrytmiu voči pôvodnému 4/4 metru. V taktoch 22–25 sa sústreďuje na rytmickú motivickú prácu, podobne motivicky pracuje aj v taktoch 31–37 na harmonickej zádrži, ktorá sa v Coltranovej skladbe objavuje na konci každého chórusu.
Pred začiatkom druhého chórusu substituuje akord Ebmaj7 Es alterovanou stupnicou (e mol melodická od 7. stupňa), ktorá, keďže má okrem des všetky tóny spoločné, smeruje do akordu Em7. V taktoch 42–44 pracuje s motívom vychádzajúcim zo spoločných tónov akordov Bb7b9 a Abm7 (b, ces). V taktoch 46–49 využíva harmonické oneskorenie, kde na Dbmaj7 hrá alterovanú stupnicu z predchádzajúceho akordu, dominanty Ab7. Následne oneskoruje aj ďalšie stupnice: Des dur, G alterovanú. V taktoch 50–51 Potter zahrá kvartový motív pripomínajúci úvodný motív z breaku, ale bez prechodnej malej sekundy. Nasledujúce takty predstavujú pomerne priamočiare využitie jazzového „language“ so základnými stupnicami a občasnými chromatickými prieťahmi. Sekvencia taktov 56–58 je opäť motivickou prácou na dlhšej ploche, ktorej hlavným spoločným prvkom je využitie rovnakého smeru intervalov, len v inom rytmickom a harmonickom kontexte. Po sérii fráz zadelených do osminových nôt prichádza opäť striedmejšie hranie, pričom takty 60–63 znovu predstavujú dva rytmické motívy za sebou. Na prelome taktov 65 a 66 Potter anticipuje akord Eb7 prostredníctvom tónu des. V taktoch 69–70 zahrá Potter reprízu motívu č. 1 v novom kontexte. Harmonická zádrž sa začína v 71. takte, kde rytmická sekcia zmení pôvodnú harmóniu na molovú sekvenciu (Ebm6/Bb - E/Bb - Gb/Bb). Tento moment bol zrejme vopred dohodnutý, keďže Potter už od prvého tónu hrá novú harmóniu. Na E/Bb využíva nový mód (E lýdický) s chromatickým prieťahom do veľkej tercie. V taktoch 74 a 75 využíva princíp „common tones“, teda hrá spoločné tóny oboch stupníc, Es dórskej a E lýdickej. V takte 76 využíva na E/Bb nový mód, konkrétne B zmenšenú stupnicu začínajúcu poltónom. Na konci chórusu v takte 77 naznačuje Es dur chromatickým prieťahom veľkej tercie a anticipuje akord Em7, čím celej harmonickej zádrži dodáva logický harmonický záver.