Spojenie saxofónu so sláčikovým kvartetom
Spojenie saxofónu so sláčikovým kvartetom prinesie úplne nový pohľad na zvuk saxofónu
Je saxofón nástrojom jazzovým alebo klasickým? Kto a kedy ho vyrobil? Málokto sa zamyslí nad tým, odkiaľ pochádza jeho názov, ale všetci sa asi zhodneme na tom, že je to jeden z najzaujímavejších a najvariabilnejších hudobných nástrojov.
Saxofón si dal v roku 1846 patentovať Belgičan Adolphe Sax. Dôvodom pre tento „výmysel“ mladého futuristu bolo, že chcel (zjednodušene povedané) skonštruovať nástroj, ktorý by mal flexibilitu ľudského hlasu a svojou farbou zvuku tvoril akýsi pomyselný most medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vo vojenských kapelách. O jazze v tom čase nikto nechyroval, ten sa zrodil na brehoch rieky Mississippi až o dobrých 60 rokov neskôr.
Zvuk saxofónu, aj jeho parametre, sa v priebehu 180 rokov značne zmenili a Slovensko má to šťastie, že má umelcov, ktorých očaril pôvodne zamýšľaný zvuk a konštrukcia a v zbierkach majú vyše 100 ročné nástroje a aj vzácne kusy priamo z dielne Adolpha Saxa. Jedným z nich je aj náš popredný klavirista, a dnes už aj etablovaný saxofonista, Ladislav Fančovič, ktorý prináša vždy zaujímavé projekty a saxofón v klasickej hudbe predstavuje po celom Slovensku ako u nás v podstate neobjavený nástroj.
Koncerty s názvom PODOBY SAXOFÓNU spájajú zvuk klasického saxofónu so sláčikovým kvartetom, čo je mimoriadne kompatibilná kombinácia práve kvôli pôvodne zamýšľanej farbe tohto nástroja, ktorá sa mala k sláčikom približovať. K spolupráci si Fančovič prizval sláčikové kvarteto Violette Quartet, ktoré tvoria členky Slovenskej filharmónie. Zostava premiérovala program zložený z prierezu hudby 19. a 20. storočia koncom minulého roka na malom turné a koncerty mali taký obrovský ohlas, že sa tento rok uskutočnia až v šiestich slovenských mestách: 23.3. v Leviciach, 2.4. v Prešove, 3.4. v Žiline, 4.4. v Humennom, 6.4. v Prievidzi a 9.4. vo Fiľakove. Vo všetkých mestách odznie táto hudba po prvýkrát a to vďaka podpore Fondu na podporu umenia ktorý ocenil šírenie komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.
PROGRAM KONCERTOV:
Jules Demersseman - Andante a bolero pre tenorový saxofón a klavír (úprava pre sláčikové kvarteto: L. Fančovič)
Adolf Busch - Suita pre husle a altový saxofón
Leon Stein - Kvinteto pre altový saxofón a sláčikové kvarteto
Adolf Busch - Kvinteto pre altový saxofón, dvojo huslí, violu a violončelo op. 34
ÚCINKUJÚ:
Ladislav Fančovič - saxofón
Violette Quartet:
Jana Gubková Černá - 1. husle
Andrea Benická - 2. husle
Alice Karbanová - viola
Ewa Barciok – violončelo
(Informovala: Jana Dekánková)